Ruch to zdrowie

Mamy wiosnę-upragnioną, wyczekaną, słoneczną. Podczas długotrwałej zimy chętnie spędzaliśmy czas w domu przed telewizorem z kubkiem gorącej czekolady lub herbaty. To powodowało spadek naszej kondycji oraz odporności. Wiosna to doskonały moment do zwiększenia swojej aktywności fizycznej.

Jednym ze sposobów walki z samym sobą jest jazda na rowerze. Czas więc odkurzyć swój sprzęt i zaczerpnąć świeżego powietrza przemierzając rowerem okoliczne szlaki. Rower to wspaniała forma rekreacji, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas takiej wycieczki człowiek bezustannie wdycha czyste i bogate w tlen powietrze, którego z pewnością brakuje po kilku miesiącach spędzonych w tzw. czterech ścianach. Pedałowanie wymusza aktywniejszą pracę układu krążenia. Zdecydowanie jazda rowerem to dobry trening dla serca, chroniący choćby przed nadciśnieniem. A co z sylwetką? Trudno sobie wyobrazić przyjemniejszy sposób walki z nadwagą. Jazda na rowerze angażuje bodaj wszystkie partie mięśni. Najmocniej pracują łydki, ale pozostałe mięśnie także nie próżnują, zwłaszcza pośladków, ud, pleców i brzucha, klatki piersiowej i rąk. Mięśnie przykręgosłupowe zasługują na szczególną troskę z naszej strony ze zwględu na formowanie postawy ciała. W przeciwieństwie do biegania jazda na rowerze nie obciąża stawów nóg. Co więcej, rower wymusza wysiłek, który trwa stosunkowo długo. Nie można po prostu przerwać ćwiczeń – jeśli już się gdzieś pojedzie, trzeba przecież wrócić. Oczywiście, jeśli uprawia się kolarstwo, bardzo pomoże regularność, ponieważ organizm przyzwyczai się w ten sposób do wysiłku i zadyszkę oraz zmęczenie zastąpi przyjemność płynąca z jazdy. Na szczęście nie jest problemem, aby tego rodzaju aktywność fizyczna stała się stylem życia. Jeżdżący na rowerze często twierdzą, że wycieczka sprawia, iż czują się zrelaksowani i odstresowani. Nic w tym dziwnego, ponieważ w trakcie wysiłku organizm wydziela endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Oglądanie świata, gdy jedzie się na rowerze, to zupełnie inne doznanie niż oglądanie go przez szybę samochodu czy autobusu. Wycieczka rowerowa jest okazją do bycia bliżej natury, wsłuchania się w śpiew ptaków zamiast w muzykę brzmiącą w słuchawkach telefonu. Można podziwiać uroki wiosny w najlepszy sposób. Mówiąc krótko, łączy przyjemne z pożytecznym. W dodatku ten rodzaj aktywności mogą uprawiać niemal wszyscy.

Zatem czas skorzystać z cieplejszych dni, których mamy coraz wiecej i ruszać w teren w poszukiwaniu nieznanych dotąd zakątków oraz jedności z naturą!

 

Sylwia Folek

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł, Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>