Depresja – Choroba XXI wieku

96416_2510

Depresja jest chorobą wywołaną zazwyczaj przez ciężką sytuację życiową, niezaspokojonymi ambicjami, brakiem oparcia w najbliższych, niepoukładanymi uczuciami. Przyczyna jest zwykle bardzo trudna do wykrycia. Ciągłe stresy powodują zmiany nie tylko w naszej psychice, ale także w organizmie, co może doprowadzić do zaburzenia równowagi pracy mózgu, można więc powiedzieć, że depresja to choroba i mózgu i duszy.

Jakie są jej objawy?
Najbardziej widoczny objaw depresji to znaczne obniżenie nastroju – człowiek jest smutny, bardzo zmęczony, nie cieszą go sukcesy, ani to, co zwykle dawało satysfakcję. Chory nie szuka wtedy kontaktu z innymi ludźmi, woli przebywać w samotności, nie ma na nic ochoty, woli zostać w łóżku cały dzień, zamiast wyjść na zewnątrz. Ludzie często wtedy odczuwają pewne lęki przed tym, co czeka na nich na zewnątrz, przed wyzwaniami kolejnego dnia.

Oczywiście na podstawie kilku złych dni nie możemy wyciągnąć wniosku o chorobie
– w depresji ten stan utrzymuje się znacznie dłużej. Kolejne objawy występujące w czasie tej choroby, to np. bóle brzucha, brak apetytu, bóle głowy, kłopoty ze snem, etc.

 

Niestety, niełatwo rozpoznać depresję u najbliższych, gdyż chorzy często udają wesołych, kiedy wiedzą, że są obserwowani, ukrywają fakt, że nie jedzą, „zwalają winę” na stres, itp.

Choroba ta idzie najczęściej w parze ze słabym zdrowiem – ludzie osłabieni fizycznie łatwiej łapią depresję i na odwrót.

Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji takich jak samobójstwo, więc bardzo ważne jest leczenie u psychiatry, które polega na wielu rozmowach z pacjentem, terapii całych rodzin i często zażywaniu środków antydepresyjnych, gdyż nie da się z niej wyjść samemu i bez wsparcia bliskich.

 

Kto najczęściej na nią choruje?

Nie ma jednego typu chorych – w dzisiejszych czasach, przy trybie życia, jaki prowadzimy, chorować na depresję może każdy, zarówno kobieta jak i mężczyzna, ludzie bogaci,
z dobrymi posadami jak i ci biedniejsi i bezrobotni.

 

Co więc możemy zrobić?

Rozglądać się bacznie czy wśród najbliższych nam osób jest ktoś, kto ma którykolwiek
z objawów, interesować się problemami bliskich i starać się im pomagać. A co najważniejsze – powinniśmy żyć przede wszystkim tak, żeby utrzymać w zdrowiu i ciało i umysł oraz nie wstydzić się przyznawać do problemów i prosić o pomoc.

Monika Bugdoł

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł, Strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>