Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Słowaku

13 kwietnia, jak co roku, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to jedno z najczęściej pomijanych w naszej pamięci świąt państwowych. Nie jest ono dniem wolnym od pracy, dlatego łatwo o nim zapomnieć. Jest jednak świętem szczególnym. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu. W Słowaku także obchodziliśmy ten dzień. Upamiętnienie tego dnia odbyło się 7 kwietnia.Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:25 w sali nr 210. Rozpoczęła się krótką przemową byłego przewodniczącego Rady Młodzieżowej, Jakuba Szuby. Po kilku minutach przyszedł czas na część artystyczna. Swój wiersz nt. ofiar Katynia zaprezentowała Klaudia Konty, co było przerywane wejściami muzycznymi Judyty Krystoń oraz Maksymiliana Buska. Zmieściło się to w granicach 10 minut. Później głos zabrał dyrektor Słowaka, mgr. Przemysław Fabjański. Dyrektor mówił o tym, jak ważny jest dzisiejszy dzień (jego rodzina została dotknięta przez zbrodnię katyńską, więc jest to osoba, która dobrze wie o czym mówi), jakie skutki za sobą niesie. Zwieńczeniem było odsłonięcie pamiątkowej gablotki przez dyrektora oraz Jakuba Szubę. Tradycyjnie na koniec głos zabrał prof. Krystian Kazimierczuk.

W gablotce znajduje się certyfikat, potwierdzający, że w Ogrodach Słowaka znajduję się Dąb Pamięci. Jest to część akcji Stowarzyszenia Parafiada, polegającej na sadzeniu przez szkoły drzewek. Każde drzewko ma swoją historię, dotyczącą jednej z ofiar zbrodni Katyńskiej. Naszym bohaterem jest kapitan Marian Godlewskim, którego syn przekazał szkole małą urnę z ziemią z Charkowa (która również znajduje się w gablotce. Trzecim eksponatem jest ziemia z Katynia, którą przywiózł w 2010 roku prof. Kazimierczuk.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest niewątpliwie smutnym dniem. Pamiętamy o zdarzeniu, w którym zginęła polska elita. Trzeba też pamiętać, że w Polsce ciągle mamy olbrzymi deficyt takiej elity. Trzeba ją stworzyć. I to właśnie nasze pokolenie ma szansę to zrobić. To dodaje trochę nadziei.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Słowak. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>