Majowy program artystyczny

W ostatni dzień szkoły, zanim rozpierzchliśmy się świętować długi weekend, II klasy liceum specjalizacji historycznej, przedstawiły na auli swój program artystyczny. Dotyczył oczywiście święta uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Była to współczesna wersja spotkania w Kaniowie oraz nieco późniejszych wydarzeń, a więc na scenie nie zabrakło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, carycy Katarzyny II, posłów na Sejm Czteroletni itp. Jednak i miejsce, i postaci zostały nieco uwspółcześnione.

Na samym początku król dzierżący na głowie koronę Burger Kinga, rozmyślał w swym monologu nad niedolą ojczyzny, stwierdził że receptą na kłopoty może być telefon do jego dobrej znajomej – Katarzyny II. Okazało się, że caryca w graniu na czekanie ma piosenkę ,,Nas nie dogoniat”, a numer kierunkowy do Rosji musiał królowi Staszkowi przypomnieć jego brat – Michał Poniatowski, prymas Polski maja 1791r. Telefoniczne zaproszenie na spotkanie poskutkowało i Kaniów 2014 przedstawiał się następująco. Król i caryca zasiedli przy stole w Starbucksie, zamówili karmelowe frappuccino i odtłuszczone latte, a potem, cóż – nasz król dostał kosza. Na szczęście Katarzyna II zgodziła się na wykonanie pamiątkowej sweet foci. Bezradny król czekał, czekał i czekał, aż w reszcie zadzwonił telefon. Kasia oddzwoniła z przychylnymi decyzjami – wiadomo, kobieta zmienną jest nieważne w jakiej epoce. Poczciwy Staszek odtańczył z bratem taniec radości. W kolejnej części inscenizacji poznajemy ugrupowania Sejmu Czteroletniego. Jest tam Hugon Kołłątaj, jest i obóz hetmański, posłowie którego nie chcą zmian, nadmieniają, że zmiany są passe i śpiewają piosenkę reggae, która to potwierdza. W końcu jednak udaje się uchwalić konstytucję i na scenie panuje wszechogarniająca radość. Jak widać inscenizację trzeba było oglądać z lekkim przymrużeniem oka, nie zabrakło humoru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>